top of page
Etkinlik Programı
 
15 Ekim 2017 Pazar
14:00 ASSA Performans
          Ulus İşhanı 2. Avlu
16:00 Seğmenler Gösterisi
          Ulus İşhanı 2. Avlu
17:00 Flamenko Ankara Derneği Konseri
          Ulus İşhanı 2. Avlu
 
18 Ekim 2017 Çarşamba
18:30 Sergi Turu / Aslı Alpar
          Anafartalar Çarşısı
 
19 Ekim 2017 Perşembe
14:00 Sırlı Seramikler Turu / Özgür Ceren Can
          Anafartalar Çarşısı
18:30 Sırlı Seramikler Turu / Özgür Ceren Can
          Anafartalar Çarşısı
20 Ekim 2017 Cuma
19:00 Bak Kim Var? / KURS
          Anafartalar Çarşısı, Kat 2

AsiKeçi Ankara Sanat İnisiyatifi PersonaNonGrata sanat etkinlikleri ile

15-20 Ekim tarihlerinde Ulus Anafartalar Çarşısı’nda!

 

AsiKeçi Ankara Sanat İnisiyatifi 15-20 Ekim tarihlerinde Ankara’da Ulus tarihi kent merkezinde, PersonaNonGrata temalı, disiplinlerarası ve uluslararası bir kamusal sanat etkinliği gerçekleştiriyor. Anafartalar Çarşısı, Ulus İşhanı ve Zafer Anıtı çevresindeki etkinlik kapsamında, Ankara ve İstanbul’dan sanatçılar ile Belgradlı sanatçı kolektifi KURS, Ankaralı sanatseverlerle buluşacak. Etkinlik duvar resmi, enstalasyon, fotoğraf, video-art, performans gibi farklı disiplinlerde yaratıcı üretim süreçlerini deneyimleyen sanatçıları bir araya getiriyor.

AsiKeçi Ankara Sanat İnisiyatifi PersonaNonGrata temasıyla, Ankara kenti özelinde kentsel yaşamın bürokratik ve politik yoğunlukları içinde, resmi ve gayr-i resmi dayatmalar arasında sıkışan kentli insanın farklı yaşam pratiklerini irdeliyor. Ağır rutini içinde akıp giden kentte kapalı kapılar ardında sahiplenilmiş yaratıcılıkları kamusal alanla buluşturuyor. Etkinlik mekânı olarak seçilen Anafartalar Çarşısı ve Ulus İşhanı, Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin yıkımına karar verdiği tarihsel değeri olan kamusal yapılar. Bu yapıların içlerinde 1960’lı yıllara tarihlenen önemli sanat eserleri de bulunuyor. PersonaNonGrata teması bu noktada “istenmeyen kişiler”, “istenmeyen hayatlar”, “istenmeyen yapılar” ve “istenmeyen sanatlar” ekseninde dönerek toplumsal güç odaklarının gündelik yaşama müdahalesini sorguluyor.  

Belgradlı Sanatçı Kolektifi KURS Ankaralı Sanatçılarla Ulus’ta!

2010 yılında Belgrad’ta kurulan KURS; duvar resimleri, illüstrasyonlar, duvar gazeteleri gibi çeşitli görsel formlarla sosyal sorunları irdeleyen bir sanatçı kolektifi. Sanat dilini dayanışma ve toplumsal mücadelenin bir parçası haline getiren KURS’un pek çok farklı ülkede duvar resimleri bulunuyor.

KURS’un öne çıkan duvar resimleri arasında Belgrad’ın uzun süren öğrenci mücadelesine adanan Struggle, Knowledge, Equality ; Hırvatistan Ivanec’teki Itas-Prvomajska fabrikasında bulunan Factories To Workers ; Maribor, Slovenya’daki Class Struggle ve İspanya’daki Uluslararası Tugaylar’ın 80. kuruluş yıl dönümüne ithaf edilen Solidarity - To the International Brigades yer alır.

 

Ankara kentinin tarihsel, mimari ve sanatsal değerlerine sahip olan Ulus semtinin kültürel mirasına ilişkin farkındalık yaratmak ve kentle sanat aracılığıyla etkileşime geçmek amacı taşıyan PersonaNonGrata adlı disiplinlerarası kamusal sanat etkinliği, AB Türkiye Delegasyonu’nun Sivil Düşün AB Programı tarafından destekleniyor. PersonaNonGrata ,15 Ekim tarihinde canlı performanslar eşliğinde açılacak ve 20 Ekim tarihine kadar sanatçı konuşmaları, sergi turları ve canlı performanslar gibi paralel etkinlikler eşliğinde devam edecek. PersonaNonGrata’nın bütün etkinliklerine katılım ücretsizdir.

 

bottom of page