top of page
Ankara'nın Ölüdoğası

23/05/2015 - 30/05/2015

AsiKeçi “AsiKeçi Sanat ve Tasarım Günleri 2015” kapsamında, “Ankara’nın Ölüdoğası” teması çerçevesinde, Kuğulupark ve dolaylarında, bir dizi sanat etkinliği düzenledi.   AsiKeçi sanat inisiyatifi ile bir araya gelme çağrısına karşılık vermiş olan katılımcılar, etkinliğe kamusal alanlara yerleştirilecek olan işleri ve bu alanlarda gerçekleştirilecek olan performansları ile katıldılar. Tüm etkinliklere girişlerin ücretsiz ve zahmetsiz olduğu AsiKeçi Sanat ve Tasarım Günleri  tüm Ankaralılar davetliydi. 
 

2015 yılında teması “Ankara’nın Ölüdoğası” olan AsiKeçi Sanat ve Tasarım Günleri etkinliği bağımsız, direnişçi, aykırı ve ayrıksı nitelikte; her türlü eyleminde yöntem olarak dayanışmayı seçmiş olan bir zincirdir. “Ankara’nın Ölüdoğası” disiplinler arası sanat etkinliği Gazete Solfasol, Çankaya Belediyesi, Kavaklıderem Derneği, Karum İş Merkezi, Mimarlar Derneği, Tunalı Yeniden İnisiyatifi, Tayfa Kitapkafe ile kafadengi akademisyenler, öğrenciler, esnaflar, bağımsız sanatçılar ve sanat inisiyatifleri tarafından desteklenmiştir. Tüm bu örgütlenmenin ortak amacı: sanatı, kentte yerleştiği korunaklı ve yalıtılmış alanlardan kurtarmak ve sanatın kültürel bir değer olarak, kentin geleceğinin biçimlendirilmesi için güçlü bir diyalog ve etkileşim aracı olmasını sağlamaktı.Etkinlik süresince  bağımsız sanatçı ve tasarımcılar ile ilk kez bu alanda eyleme geçmiş olan kentli katılımcılar; Ankara’ya yeniden bakmış ve kenti bir ölüdoğa (natürmort)  olarak yeniden değerlendirmişlerdir.

 

Tema çerçevesinde üretilen tüm “disiplinlerarası işler” kentin hafısazını yoklamayı,  kaynaklarını deşifre etmeyi ve geleceğinin yeniden yapılandırılmasına katkı sunmayı hedeflemişlerdir. Etkinlik kapsamında aralarında Japonya’dan gelen konuk sanatçı Tetsuro Fukuhara’nın da bulunduğu 40’tan fazla katılımcı işleri ile Ankaralılarla buluşmuştur. Etkinlik alanları: Kuğulupark, Karum, Kuğulu İş Merkezi, Tunalı Hilmi Caddesi, Tunus Caddesi ve İran Caddesi’dir. Bu alanlarda fotoğraf, ses ve hazır nesne yerleştirmeleri ve faklı disiplinlerden performanslar ile heykel, duvar resmi, fotoğraf ve illüstrasyon işleri yer almıştır. Ayrıca etkinlik süresince, faklı günlerde farklı alanlarda konserler, dans gösterileri ve gezici performanslar gerçekleştirilmiştir.

 

Prepublic,Teras Konseri

Küçük Üçlü, Sokak Konseri

bottom of page