top of page

Açık / Kapalı

Özlem Mengilibörü, Can Mengilibörü
Yerleştirme, 2017
Dijital Baskı

Anafartalar Çarşısı’nın yıkılması gündemde. Çarşıdaki 232 dükkandan 58'i kapanmış, kapalı dükkanların sayısı her geçen gün artıyor. Ne Anafartalar Çarşısı ne de esnafı orada istenmiyor.

Çarşının kendisi artık "Non Grata".

 

Çarşıyı ve esnafı ve dükkanların açıkken kapanma hallerini düşünürken, dükkan kapılarına asılan açık/kapalı levhalarını hatırladık. Eskiden daha mı yaygındı, bize mi öyle geliyor, bilmiyoruz. Zaten artık her yerde avm var ve avmlerin de kendi açılış kapanış saatleri var. İçerideki dükkanların kapılarına levha asmalarına gerek kalmadı.

 

Açık/kapalı levhaları da artık "Non Grata".

 

Fikir buradan çıktı. Anafartalar Çarşısı’nda halen açık ve artık kapalı olan dükkanları temsilen açık / kapalı levhaları hazırladık. Niyetimiz, sergi sonunda levhaları çarşı esnafının kullanımına sunmaktı.

 

Levhaları hazırlarken bazılarına minik yazılar yerleştirdik. "Dükkanı kapattım dönmeyeceğim",  "Şubat 2017'de kapattık" veya "Açık, şimdilik!", "Açık, son bir ay!", "Açık ama işler kesat", "Daha siftah yapmadık".

 

Yerleşimi yaparken kapalı olanlar ortada toplansın istedik. Ama çarşı bize sürpriz yaptı. Yerleşim daha ilk günden değişmeye başladı. Birden etkileşimli bir işe dönüşmüştü Açık / Kapalı, hem çarşı esnafının hem de sergiyi gezenlerin levhalarla oynadıklarını fark ettik. Değişimleri fotoğraflayıp yanına astık.

 

Ve sergi bittiğinde levhalar çarşıya dağılmaya başladı.

bottom of page