top of page

Konvoy

Kübra Gürleşen
Video Yerleştirme, 2017
Dükkan Vitrinine Video Projeksiyon

“Konvoy”, 1986 yılında bir sünnet konvoyu süresince kaydedilmiş olan Ankara görüntüleri üzerine inşa ediliyor. Youtube üzerinden buluntu olarak elde edilen video kayıtlar, Dışkapı, Bentderesi, Hacı Bayram, Ulus Meydanı, Opera, Atatürk Bulvarı gibi Ankara’nın önemli bölgelerini işaretliyor. Ayrıca Ulus Meydanı'yla bütünleşen Zafer Anıtı ve ardındaki Anafartalar Çarşısı da dönemin atmosferi içinde kaydediliyor. Böylece, kayıtlar boyunca süren oyun havaları eşliğinde 80’ler Ankara'sına dair bir anlatı şekilleniyor.
 
Söz konusu hareketli imajlar; çeşitli video paylaşım siteleri ve TRT Arşiv üzerinden elde edilen kayıtlar (1983 yılında kaydedilmiş Gençlik Parkı görüntüleri ve Ankara panoraması, TRT’nin hazırlamış olduğu “Ankara” belgeselinin açılış görüntüleri, 1933 yılında cumhuriyetin onuncu kuruluş yılı nedeniyle Atatürk'ün isteği üzerine yönetmen Sergey Yutkeviç tarafından yönetilen “Türkiye’nin Kalbi Ankara” belgeselinden çekilmiş bir sahne) kendi kaydettiğim video imajlarla birlikte okunuyor. Bunlar video çalışmasının ilk dakikalarında “Fidayda” türküsü eşliğinde moloz yığınının boşaltıldığı ve Gençlik Parkı panoramasının aktığı sırada eş zamanlı beliren; “İller Bankası Ek Binası” ve “Vakıflar Bölge Müdürlüğü” olarak kullanılan yapıların yıkımı sırasında kaydedilmiş videolar.
 
Bu doğrultuda sergi mekânı olarak, Anafartalar Çarşısı’nın yıkılma kararının gündeme gelmesiyle birlikte başka yere taşınan esnafın ardında kalan ve reklam brandalarının arkasına gizlenen çok sayıda boşaltılmış dükkândan biri kullanılıyor. Video, vitrinin iç kısmından sarkıtılan tülbentlere arkadan yansıtılıyor. Çalışma, Ankara’yı mesken tutanların kolektif belleğinde var olan kenti ve onun ayrılmaz parçası olan Anafartalar Çarşısı’nı tekrar düşünmeye davet ediyor.

bottom of page